Vážený pán premiér,
dnes som si so sklamaním prečítal programové vyhlásenie vlády na obdobie 2020 – 2024. Moje obavy, že sa otázka elektronických volieb dostane z internetovej ankety až do parlamentu, sa stali realitou. Ja, ako softvérový inžinier, si veľmi zreteľne uvedomujem negatíva, ktoré by toto rozhodnutie prinieslo, a preto som sa rozhodol apelovať na Vás o prehodnotenie vládneho vyhlásenia.
Vo vyhlásení píšete nasledovné:
„Vláda SR po zvážení bezpečnostných rizík zavedie popri klasickom hlasovaní aj elektronické hlasovanie vo voľbách, aby tak mohli slobodne hlasovať všetci občania SR bez ohľadu na to, kde v zahraničí sa v deň volieb nachádzajú.“
Rozumiem potrebe zjednodušiť a sprístupniť voľby pre občanov žijúcich v zahraničí, ale bezpečnostné riziko plynúce z online e-volieb je natoľko veľké, že s ich zavedením nemôžem súhlasiť ani ja, ani väčšina odborníkov z oblasti počítačovej bezpečnosti.
V internetovej ankete na adrese https://rozhodni.obycajniludia.sk/ uvádzate:
„Banky vedia ochrániť internetbanking, aj štát dokáže ochrániť bezpečnosť takých volieb.”
Toto tvrdenie je bohužiaľ nepravdivé a nezávisí od schopností, odbornosti, dostupných technológií, či finančných možností vlády, dodávateľov riešenia, ani technických znalostí občanov. Zabezpečenie elektronických volieb pri zachovaní anonymity a dôvery voliča vo volebný systém je totiž principiálne nemožné.[1][2]
Tradičné papierové voľby síce negarantujú 100% integritu výsledkov, ani úplnú anonymitu pri malých volebných obvodoch, na druhú stranu neposkytujú možnosť útočníkom ovplyvniť voľby v akomkoľvek signifikantnom rozsahu. Pri elektronických voľbách je však rovnako jednoduché ovplyniť jeden hlas, ako ovplyvniť milión hlasov.[3] Krajiny ako Estónsko, kde sa ujal koncept elektronického hlasovania, podstupujú obrovské riziko a zahrávajú sa s budúcnosťou celej krajiny.[4]
Detailné vysvetlenie, prečo nie je v technologických možnostiach ktorejkoľvek krajiny zabezpečiť demokratické elektronické voľby, prekračuje rozsah tohto listu. Namiesto toho upozorňujem na vybrané vedecké publikácie od renomovaných inštitúcií a autorov, ktoré sa prikláňajú k papierovým voľbám ako k jedinej možnosti pre zachovanie anonymity, integrity a dôvery pri voľbách.
Týmto Vás na základe nemožnosti vytvorenia bezpečeného, anonymného a dôveryhodného elektronického systému hlasovania vo voľbách žiadam o vyňatie bodu o elekronických voľbách z programu vlády na obdobie 2020-2024.
S úctou,
Ing. Martin Dindoffer
[1] Greenhalgh, S., et al. “Email and Internet Voting: The Overlooked Threat to Election Security.” Washington, DC: Common Cause. Retrieved December 7 (2018): 2019.
https://www.acm.org/binaries/content/assets/public-policy/jtreportemailinternetvoting.pdf
[2] Jefferson, David, et al. “Analyzing internet voting security.” Communications of the ACM 47.10 (2004): 59-64.
https://dl.acm.org/doi/abs/10.1145/1022594.1022624
[3] Rubin, Aviel D. “Security considerations for remote electronic voting.” Communications of the ACM 45.12 (2002): 39-44.
https://dl.acm.org/doi/pdf/10.1145/585597.585599
[4] Springall, Drew, et al. “Security analysis of the Estonian internet voting system.” Proceedings of the 2014 ACM SIGSAC Conference on Computer and Communications Security. 2014.
https://dl.acm.org/doi/abs/10.1145/2660267.2660315